Ciekawostki...

Napięcia mięśni
CTS to choroba ścięgien, której nabawić sie można łatwiej pisząc na mechanicznej maszynie do pisania niż przy klawiaturze komputera. Niemniej jednak niewłaściwe zaprojektowanie klawiatury lub jej niewygodne ułożenie na biurku może doprowadzić do nadwyrężenia ścięgien, jeśli piszemy codziennie przez wiele godzin. Pisząc o klawiaturach obecnie używane układy liter na klawiaturze zostały zaprojektowane zmyślą o uniknięciu blokowania sie dźwigienek w mechanicznych maszynach do pisania. Niektóre instytucje wprowadziły zupełnie inne, ergonomiczne układy klawiszy, takie jak klawiatura inna klawiatura . Pomysłów na nowy układ klawiatury nie brakuje - proponowano nawet klawisze ustawione pionowo, co pozwala trzymać ręce dłońmi do środka a nie w dołu. W USA doszło nawet do procesu, wytoczonego przez grupę dziennikarzy o niewłaściwe zaprojektowanie klawiatury. Dziennikarze twierdzili, że wielogodzinne pisanie doprowadziło ich do choroby ścięgien. Bez wątpienia odpowiednie ułożenie rak przy wielogodzinnym pisaniu jest rzeczą bardzo ważna.

 

 

 

 

Nauki prawnicze, a komputery

 

 

Istnieje informatyka prawnicza, zajmująca się głównie bazami danych dla potrzeb prawa. Wśród tysięcy aktów prawnych i dziesiątek tysięcy orzeczeń sądów dużo łatwiej jest odszukać te, które odnoszą się do danej sprawy w elektronicznej bazie danych niż w książkach i segregatorach. Również w Polsce powstały wyspecjalizowane biura prawnicze oferujące całe dzienniki ustaw lub wyciągi z przepisów dotyczących określonej dziedziny, np. prawa handlowego czy podatków, w elektronicznej formie. Bardziej ambitne zastosowania komputerów w naukach prawniczych zmierzają do wprowadzenia metod sztucznej inteligencji do wyszukiwania informacji na podstawie opisów, które wymagają głębszej analizy (rozumienia pytania, a nie tylko szukania słów kluczowych), do wyszukiwania sprzeczności wewnętrznych w danym zbiorze przepisów itp. Można sądzić, że wraz z rozwojem metod analizy języka naturalnego pojawią się komputerowi eksperci nauk prawniczych. Inteligentne oprogramowanie stworzone w ramach japońskiego projektu przeznaczone dla symulacji rozważań prawników, dyskusji między prokuratorem i adwokatem.

 

...

Kiedyś i dziś

 

Komputery funkcjonują w różnych dziedzinach życia-wykorzystuje się je m.in. w nauce, medycynie, handlu, komunikacji i przemyśle. Aż trudno wyobrazić to sobie, ale urządzenia te były niegdyś zamknięte w bazach wojskowych i laboratoriach naukowych, gdzie ich obsługą zajmowali się jedynie wtajemniczeni informatycy.

 

Burzliwy rozwój techniki komputerowej sprawił, że komputer, który potrafi w różnorodny sposób „przerabiać” ogromne ilości informacji, stał się urządzeniem powszechnego użytku. Wielkie znaczenie ma w tym przypadku ciągły rozwój zarówno sprzętu komputerowego, jak i oprogramowania. Nowoczesne komputery szybko przetwarzają, przesyłają i odbierają informacje, zapewniają coraz powszechniejszy dostęp do ich różnorodnych zbiorów.

Kreator stron www - przetestuj!